| Product Name | Single-stage Red 10-inch Water Filter Housings |
| Material | Plastic + Brass |
| Inlet/Outlet | 1/2", 3/4", 1" Brass port |
| Colour | Transparent Shell, Red Cap or Custom colors |
| Customizable | Label / Color Box / LOGO |
| Packaging | Diversified packaging to meet your needs |
ROYOL 2.5" × 10" standard size filter. The 10" clear filter housing allows for easy inspection of the filter element status. It is equipped with brass inlet/outlet ports (1/2", 3/4", 1" optional) and high-performance rubber O-rings for tighter and more secure pipe connections. The end cap features a built-in pressure relief device for quick depressurization during filter replacement, making operation easier and safer. Package includes a plastic wrench, mounting bracket and screws.
To meet various water quality and usage requirements, different filter cartridges can be used, such as PP Sediment, PP String Filter, PP Pleated Filter, UDF/GAC, CTO, Activated Carbon Block, etc., to achieve different filtration effects. We also provide customized filtration solutions. Please contact us for professional water treatment services.
| Min./Max. Operating Temperature | 4.4℃-40℃/40 ℉-104 ℉ |
| Max.Operating Pressuer | 8.6 Bar/125 psi |
| IN/OUT Threaded Inserts | 1/2" or 3/4"or1" brass |
| Other accessories Optional | Release valve, O-Ring, Bracket, Screw, Filter Housing Wrench |
Ideal for whole-house water purification, restaurant kitchens, laboratory pretreatment, and protecting appliances like washing machines and water heaters from sediment buildup.