| Product Name | 3213-600 Reverse Osmosis Membrane |
|---|---|
| Capacity | 600 GPD |
| Appliaction | Domestic RO Water System |
| Salt Rejection | 96% |
| Packaging Details | PP Bag + Carton |
| Desalination | 99.2% |
|---|---|
| Applicable Temperature | 5-40 ℃ |
| Desalination Rate | 99.2% |
| Nacl Solution | 1500ppm |
| Maximum Pressure | 600 Psi |
| Core Components | RO Membrane |
|---|---|
| Weight | 15 Kgs |
| Dimension(L*W*H) | 101.6X9.97X9.97cm |
| Product Name | Industrial RO Membrane Element |
| Salt Rejection | >99% |
| Core Components | RO Membrane |
|---|---|
| Weight | 15 Kgs |
| Dimension(L*W*H) | 101.6X9.97X9.97cm |
| Product Name | Industrial RO Membrane Element |
| Salt Rejection | >99% |
| Product Name | 20 Inch 2 Stage Blue Slim Filter Housing |
|---|---|
| Type | Single Stage |
| Product Material | PP |
| Inlet / Outlet Ports Size | 1/2" Or 3/4" Plastic |
| Filter Cartridges | DIY |